BARIŞ MANÇO

"BİYOGRAFİLER", by: - Nisan 27, 2017

Ayrıntılar

Doğum Tarihi 2 Ocak 1943, İstanbul, Türkiye
Ölüm Tarihi 1 Şubat 1999, İstanbul, Türkiye

Şarkıcı, besteci, sinema oyuncusu, TV yapımcısı, TV şöhreti. 2 Ocak 1943’te İstanbul’da doğdu. Lale ile evlendi ve iki oğlu oldu: Doğukan ve Batikan.

Lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1969’da Belçika’daki L’Académie Royale des Beaux Arts de Liège’ten mezun oldu.

Yazdı, besteledi ve 200’den fazla şarkı yaptı. Bu şarkılar çok sayıda Yunanca, Bulgarca, Rumence, Arapça, Farsça, Kürtçe çevrildi ve yerel sanatçılar tarafından yeniden kaydedildi. 12 albümü altın ve 1 platin taç giymişti.

1988’de genç ve dinamik ekibi ile 30 yıllık parlak şarkıcı kariyerinin ardından TRT 1 (Türkiye Devlet Televizyonu 1. Kanal) için yeni bir “aile ve çocuk odaklı” TV şovu kurdu. Temel fikir, dünyayı dolaşmak, uzaktaki insanlarla (çoğunlukla çocuklar) karşılaşmak ve eğitici, eğlendirici fakat müzikal bir atmosferin eşsiz karışımı içinde ülkeler arasında yeni kültürel köprüler kurmaktı. “Baris Manco ile 7’den 77’ye”, sekiz başarılı yıl tamamladı ve 300. oldu. Hafta (daha önce hiç Türkiye’de bir TV şovu tarafından kutlamamış bir yıldönümü) ülkenin en sevilen Pazar TV şovlarından biri olmaya devam ediyor ve aynı gün, uydu aracılığıyla Avrupa’ya, Akdeniz’e, Orta Asya’ya ve Yunanistan’a gönderiliyor. orta Doğu. Baris Manco ve televizyon ekibi, Patagonya ve Himalayalar yoluyla “Polar Circle’dan Equator’a” ulaştı ve 150’den fazla ülkeyi kapsıyordu. Bir başka deyişle, dünya çapında on iki buçuk tur gezdi. Başkanları, felsefecileri, yazarları, kraliyet ailelerinin üyeleri, süper starlar, astronotlar … Barış Manco’nun gösteri düzeninde barındırdığı kişiler arasında. Böyle bir uluslararası kültürel çabanın takdir edilmesinin bir göstergesi olan Baris Manco, kariyerinde 300’den fazla Grand Prix ödülü, kupa, ödül ve aday gösterildi. Örneğin: HACETTE ÜNİVERSİTESİ Doktora Onur Sorunu, Ankara, Türkiye (1991), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı (1991), Uluslararası Kültür ve Soka Üniversitesi Barış Ödülü, Tokyo, Japonya (1991), Chevalier (1992), Belçika Krallığı’nın Chevalier de l’Ordre de Léopold II, Brüksel (1992), Türkmenistan Honorific Citizen, Ashgabat (1995), Doktor Pamukkale Üniversitesi Honoris Cause, (1995), Min-On Sanatının En Büyük Onur Ödülü, Tokyo, Japonya (1995).

Barış’ın da siyasi hırsları vardı ve 1995’te muhafazakar Doğru Yol Partisi (DYP) tarafından İstanbul Kadıköy belediye başkanlığına aday oldu ancak kalp sorunları onu Irk’dan çekilmeye zorladı.

Victoria ve Art Deco mobilyalarından hoşlanmıştı. Art Nouveau Glass’ın en büyük koleksiyonlarından ikisini, 18’nci sahibiydi. Yüzyıl Japon “Imari” porselen.

31 Ocak 1999’da kalp krizinden beklenmedik bir şekilde öldü. Cenaze töreni 3 Şubat 1999’da İstanbul Atatürk Devlet Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi ve Barış Manco’nun gömülmesinden sonra Levent camisine yaptığı son yolculuk sırasında büyük topluluklar toplandı.

Etiketler

Yayınla Yorum (0)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir